No laikraksta "Kurzemes Vārds", Nr.192., 1938.gada 26.augustā.
Jau rakstījām par Užavas pagasta Līdumnieku māju purvā atrastām senajām purvu mītnēm, kuru vecumu vērtē uz 2500 gadiem. Šis atradums ir viens no vērtīgākiem mūsu senvēstures pētīšanā un, kaut gan vēl nav tieši nosakāms šādu purvu mītņu uzdevums un nozīme, tomēr tas ļauj mums dziļāk ieskatīties mūsu zemes un tautas pagātnē.
Bet tanī pašā reizē Dr. Sturms Valsts vēsturiskā muzeja uzdevumā iepazinies arī ar citām Liepājas apkārtnē apzinātām vietām, kur zemē labājas mūsu vēstures liecinieki — senkapi, senmītnes u. t. t. Durbes pag. Kalniņu māju zemē 19.20. g. atrastas dažādas senlietas no vidējā dzelzs laikmeta (apm. 4. gadu simt. pēc Kr.). Šādi atradumi Kurzemē ir reti. Mājas tagad pārgājušas cilā īpašnieka rokās un senlietu atrašanās vietu grūti konstatēt, jo tagadējie īpašnieki par to nav interesējušies.
Dīru māju robežās konstatēts lielāks daudzums kuršu seno ugunskapu. Tie atrodas Vārtājas upes ielejas krastā, 4—5 klm. attālu no Durbes. Iepretim Dīru mājām atrodas Macīšu mājas un starp abām mājām ir upes ielejas šaurākā, vieta. Jau pirms kara Durbes ārsts Dr. Rafaels Dīru māju laukos senos ugunskapos atradis krietni daudz senlietu. Tās atrastas arī otrā pusē — Mācīšu māju upes ielejas malā, kā arī tuvējā Sauslauku kapsētā kapus rokot. Arī ielejā starp abām mājām kūdru rokot atraktas senlietas un rotas, bet agrākos gados, kā stāsta vietējie iedzīvotāji, tur atrakti cilvēka un zirga, acīmredzot jātnieka, ģindeņi.. Ņemot vērā, ka starp Dīru un Mācīšu, mājām ir zemākā pāreja upes ielejai, iespējams, ka šinī vietā 1260 . g. notikusi lielā Durbes kauja, kurā kurši un žemaiši smagi sakāva vācu ordeni. Šādam slēdzienam par labu runā seno kapu lauki Dīru un Mācīšu māju robežās un atrastās senlietas. Mācīšos atrastais šķēps, iemaukti, pieši un citas lietas jau agrāk nodoti Liepājas muzejam.